SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA BIZNES, czyli własny startup bez venture capital

Początkujące firmy często cierpią na brak pieniędzy na rozwój. Niektóre wyprzedają się za drobne zewnętrznym inwestorom. Podpowiadam, jak tego tego uniknąć.

Ten film publikuję w Światowy Dzień Oszczędzania. Nie bez powodu. Powinni go sobie mocno wziąć do serca wszyscy, którzy myślą o otwarciu własnej firmy i wiążą z nią swoją przyszłość. Bardzo niebezpieczne jest otwieranie własnej firmy bez posiadania solidnej poduszki finansowej lub kapitału umożliwiającego przetrwanie trudnego, początkowego okresu (który może trwać latami). I chociaż z natury jestem optymistą, to w przypadku własnego biznesu odradzam hurraoptymistyczne podejście. Statystyki są nieubłagane – sukces odnoszą nieliczni.

W biznesie stosuję te same zasady, co w finansach osobistych. Najpierw muszę zarobić pieniądze, żeby móc je wydawać. Firma musi generować zysk, bo jeśli go nie ma, to trzeba będzie pożyczać pieniądze, aby przetrwać. A to zawsze kosztuje – tym więcej, im bardziej firma jest przyparta do muru. Dlatego zarabiać po prostu trzeba.

Ale są firmy, którym takie myślenie jest chyba obce. W nich dochód jest najmniej znaczącą metryką. Niekiedy wydaje mi się, że po prostu się nie znam na „innowacyjnych modelach tworzenia startupów” i powinienem siedzieć cicho. A potem opadają mi ręce, gdy widzę, że założyciele skądinąd dobrze rokującej firmy wpadają w euforię, gdy uda im się pozyskać kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, ale w zamian oddają zewnętrznym inwestorom (najczęściej funduszom venture capital – VC) większość udziałów i decydujący głos w swojej firmie. Z czego tu się cieszyć?

Skoro wierzysz w swoją firmę i jej przyszłość, to dlaczego miałbyś oddawać udziały i kontrolę – i to zazwyczaj za bezcen? Dlaczego nie chcesz być stuprocentowym beneficjentem ewentualnego świetnego rozwoju i sukcesu firmy w przyszłości? Czy wpuszczając zewnętrznego, wymagającego inwestora, nie strzelasz przypadkiem swojemu startupowi w kolano?

Na te pytania odpowiedziałem podczas wystąpienia na konferencji „TOP Start-up Polski Wschodniej” podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Na moim blogu znajduje się pisemne streszczenie tego filmu dla tych, którzy wolą czytać niż oglądać.

TRANSKRYPT ► https://jakoszczedzacpieniadze.pl/skad-wziac-pieniadze-na-rozwoj-firmy-startupu

SLAJDY ► https://zcwp.pl/top-startup

MOJA NOWA KSIĄŻKA ► http://zaufanieczyliwaluta.pl
AUDIOBOOK ► http://zcwp.pl/audiobook

Realizacja wideo: Transmitujemy.pl ► http://facebook.com/transmitujemy

Dobrego dnia! #startup #biznes #firma #venturecapital #VC

26 Total Views 1 Views Today

16 Comments on “SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA BIZNES, czyli własny startup bez venture capital”

 1. Ale z drugiej strony przecież nie każdy będzie prezenterem albo szkoleniowcem … A jeżeli chodzi o biznes to 100% racji. Bez sensownych przepływów finansowych nie da się prowadzić biznesu. I wzór który podałeś jest jak najbardziej zgodnym z moimi kalkulacjami. Należy mieć środki na co najmniej rok działalności / utrzymania lub gwarancję dochodu na co najmniej 9 miesięcy. I wiem to po swoich 2 startupach. Powodem były właśnie ważne początkowe miesiące finansowania … gdy moje 2 kontrakty nie doszły do skutku a w przypadku 3 uległ on rozwiązaniu po ustalonym terminie w umowach wstępnych. Co ciekawe firmy te są dalej zainteresowane współpracą … ale z tzw. płaceniem to już nie tak chętnie. Więc to nie jest metoda na współpracę bo nie wygeneruję pokrycia kosztów funkcjonowania firmy / środków na marketing / nowe produkty i inwestycji w siebie. Dlatego chwilowo muszę być na etacie a potem wrócę do koncepcji kolejnego startupu … ale już bez wcześniejszych "doświadczeń".

 2. w tym wystąpieniu zapomniałeś dodać ile czasu zajęło Ci zbudowanie marki osobistej… To nie jest tak, ze wystarczy dwa tygodnie na przygotowanie kursu i możemy się cieszyć pasywnym dochodem. Trzeba wiele czasu, energii i może po jakiś czasie będą z tego pieniądze.

 3. Michał Szafrański – człowiek, który nawet owłosiony jest oszczędnie 😉 Oczywiście z całym szacunkiem.
  Świetny wykład, polecam Finansowego Ninja, "Zaufanie…" jeszcze przede mną. Pozdrawiam 🙂

 4. I za tą Pańską konkretność, tak Pana bardzo lubię, zero bajania tylko szczerze o temacie, oby było więcej takich, ludzi na tym świecie.

 5. Michał fajny wykład , znasz się na tym i wiesz co mówisz. A teraz dodam coś od siebie , nie odbierz tego źle , ale chciałbym dać Ci jedną radę , udaj się do jakiegoś fizjoterapeuty i zacznij naprawiać swoją wadę postawy , bo strasznie jesteś pokrzywiony prawdopodobnie z powodu długiego przesiadywania przed komputerem. Pozdrawiam

 6. Michał, wystąpienie rewelacja, ale mam prośbę – zadbaj, proszę, o swoje zdrowie. Ewidentnie widać, że masz bardzo duży problem z wyprostowaną postawą i musisz wzmocnić mięśnie pleców. Na początek polecam bardzo proste, szybkie i skuteczne ćwiczenie, które sam stosuje https://www.youtube.com/watch?v=LT_dFRnmdGs

 7. Super mówisz! Gdzie sprzedałeś ten kurs o którym mówiłeś? Ktoś może wie ze słuchaczy? Gdzie można go kupić/gdzie został publikowany. Ten co 600 tysięcy zarobił.

 8. Uwielbiam Cię słuchać! W temacie to polecam książkę Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę. Z tym że ja czytałam ebooka bo papierowej nie mogłam nigdzie już znaleźć 🙂 Świetny materiał jak zawsze!

 9. Genialna prezentacja jak zwykle. Długo sie zbieralem z nabyciem książek. Po zakończeniu filmu zamówiłem pakiet Finansowego Ninji + ZCWP. Przekonałeś mnie dodatkowo tym rabatem 😛
  Pozdrawiam

Comments are closed.